Skip to content

Pożyczka na oświadczenie. Na czym polega?

W wielu przekazach reklamowych promujących produkty pożyczkowe, pojawiają się pożyczki na oświadczenie. Wydawać by się mogło, że jest to produkt pożyczkowy praktycznie dla każdego, każdy bowiem może przyjść do banku czy biura firmy pożyczkowej i oświadczyć, że uzyskuje co miesiąc takie lub inne dochody. W teorii więc pożyczka na oświadczenie jest dostępna dla wszystkich. W praktyce szybko jednak można się przekonać, że jest inaczej.

Oświadczenie o dochodach musi być pełne

Warto pamiętać, że pożyczka na oświadczenie jest dostępna dla tych, którzy oświadczą ile zarabiają w miesiącu, jednak to nie są jedyne dane, które będą od nich wymagane. Z pewnością padną tez pytania o to czy przyszły pożyczkodawca zarabia na podstawie umowy o pracę czy też innej. Mogą paść pytania o miejsce pracy, pozostały czas trwania umowy, a także wiele innych. Przyszły pożyczkodawca powinien odpowiadać zgodnie z prawdą, ponieważ firma pożyczkowa zawsze może te dane sprawdzić . Jeśli okaże się, że potencjalny pożyczkodawca skłamał w swoim oświadczeniu, może to zostać potraktowane jako chęć wyłudzenia pożyczki, to zaś jest przestępstwo, za które grozi odpowiedzialność karna.

Zdolność pożyczkowa

Nawet jeśli przyszły pożyczkodawca oświadczył wszystko zgodnie z prawdą, jego dochody zaś są na tyle wysokie, że w ocenie banku lub firmy pożyczkowej byłby w stanie spłacać pożyczkę, mimo wszystko może jej nie otrzymać. Sprawdzanie zdolności pożyczkowej nie polega tylko na analizie dochodów, ale i wydatków pożyczkodawcy, sytuacji rodzinnej, a także wcześniejszej historii pożyczkowej. Jeśli pożyczkodawca ma negatywną ocenę w BIK lub innej bazie, miał wcześniej problemy ze spłatą pożyczek czy regulowaniem zobowiązań finansowych innego typu, ubiegając się o pożyczkę na oświadczenie, może otrzymać decyzję odmowną.

Przy decyzji odmownej warto sprawdzić oferty innych firm

Do sprawdzania zdolności pożyczkowej najbardziej rygorystycznie podchodzą banki. Firmy pozabankowe to miejsca, w których przywiązuje się do tego mniejszą uwagę. a zasady udzielania pożyczek są bardzo różne. Jeśli więc w jednej firmie pożyczkowej wniosek o udzielenie pożyczki nie został zaakceptowany, nie oznacza to, ze w innej firmie pożyczkowej będzie podobnie. Trzeba się jednak liczyć z tym, że mniejsza zdolność pożyczkowa, to możliwość ubiegania się o pożyczkę na nieco gorszych warunkach. Jej koszty mogą być wyższe, a suma pożyczki ograniczona do określonej wartości.

Autor

  • Mieszkaniec Poznania, absolwent wydziału prawa i administracji. Miłośnik kotów i literatury rosyjskiej. Bardzo lubi spotkania z ludźmi, publicznie przemówienia oraz naukę. Przez swojego bloga chciałby pomóc swoim czytelników w podejmowaniu lepszych decyzji.

2 komentarze

  1. rapid rapid

    Biorąc pożyczkę na oświadczenie musiałem określić miejsce i rodzaj mojego zatrudnienia. Co więcej musiałem iść z tym do pracodawcy. Było mi trochę głupio w początku, ale później okazało się że wszytko potoczyło się po mojej myśli.

  2. pluton pluton

    Pożyczki na oświadczenie i zaświadczenie to dwie inne sprawy. Oświadczenie jest bardzo wygodne, bo nie trzeba iść do pracodawcy. Zaświadczenie, no to już wymaga zaświadczenia od pracodawcy, zresztą jak sama nazwa wskazuje.

Dodaj komentarz