Skip to content

Kupno mieszkania – od czego zacząć szukanie ?

Kupno mieszkania to ważny moment w życiu, który wymaga podjęcia wielu decyzji. W celu dokonania rozsądnego zakupu warto wiedzieć na co zwrócić uwagę, które aspekty prawne są istotne oraz jak właściwie sporządzić umowę.

Od czego zacząć?

Przemyślane przygotowanie i zaplanowanie zakupu mieszkania pozwoli zachować spokój. Bez względu na to czy będzie to mieszkanie wtórne czy pierwotne warto zwrócić uwagę na podstawowe elementy. Środki finansowe, którymi dysponujesz są bardzo istotne. Określenie wysokości kwoty oraz zdolności kredytowej to podstawa. Warto zaplanować dodatkowe koszty związane z zakupem mieszkania. Opłata za akta notarialne, podatek oraz prowizja pośrednika. Przy kupnie mieszkania należy dokonać decyzji dotyczącej wielkości. Bieżąca sytuacja oraz dalsza perspektywa pozwoli określić nam metraż oraz ilość pokoi . Spośród setek tysięcy ofert nieruchomości należy wybrać tą ofertę, która będzie spełniać oczekiwania. Koniecznie powinno sprawdzić się stan prawny wybranego mieszkania. Po dokonaniu zakupu należy dopełnić wszelkie formalności w spółdzielni mieszkaniowej oraz w różnych zakładach. Decyzja o zakupie powinna być przemyślana ponieważ inwestycja jest długoterminowa.

Na co zwrócić uwagę?

Zakup mieszkania to inwestycja na długie lata. Przed wyborem odpowiedniego mieszkania należy bardzo dokładnie się zastanowić.

Kryteria, którymi należy kierować się podczas zakupu mieszkania:

 • lokalizacja
 • wielkość mieszkania
 • cena
 • rodzaj zabudowy
 • położenie
 • opłaty
 • stan techniczny
 • księga wieczysta

Podstawą dobrego zakupu mieszkania to zebranie jak największej ilości informacji o mieszkaniu. Na rynku wtórnym znajdziemy bardzo dużo ofert. Lokalizacja jest kluczowym elementem, mieszkanie w centrum czy na przedmieściach. Konieczne jest zwrócenie uwagi na infrastrukturę, dostępne miejsca parkingowe, sklepy, urzędy, szkoły, przedszkola, boiska i wszystko to co będzie potrzebne mieszkańcom. Należy sprawdzić jak wygląda okolica, czy w  pobliżu nie znajdują się zagospodarowania, które mogą być w jakiś sposób uciążliwe. Warto dowiedzieć się jakie jest połączenie komunikacyjne z miejscami często odwiedzającymi przez zainteresowanego. Należy zwrócić szczególna uwagę na wielkość i rozkład mieszkania oraz jego funkcjonalność. Usytuowanie mieszkania względem stron świata  oraz na jaki jest z niego widok jest bardzo istotne. Przed zakupem ważne są koszty utrzymania mieszkania, w którego skład może wchodzić: czynsz, ogrzewanie, prąd oraz woda. Bardzo istotną kwestia jest cena, zależy od indywidualnych możliwości finansowych.

Autor

 • Mieszkaniec Poznania, absolwent wydziału prawa i administracji. Miłośnik kotów i literatury rosyjskiej. Bardzo lubi spotkania z ludźmi, publicznie przemówienia oraz naukę. Przez swojego bloga chciałby pomóc swoim czytelników w podejmowaniu lepszych decyzji.

2 komentarze

 1. pandora pandora

  Myślę że obecna sytuacja na rynku pracy nie sprzyja zakupowi mieszkania. Inflacja szaleje, pieniądz traci na wartości, a nieruchomości drożeją. Może warto trochę poczekać, albo zainwestować w kruszce?

 2. petarda petarda

  To nie są proste sprawy. Jeśli masz wystarczającą ilość pieniędzy, to możesz kupić od razu, ale większość osób decyduje się na kredyt hipoteczny. Ważne jednak aby wybrać dobrze, bo to jest inwestycja na całe życie.

Dodaj komentarz