Skip to content

Ile kalorii dziennie potrzebujesz, aby być zdrowym.

Aby dowiedzieć się, ile kalorii dziennie powinieneś jeść, powinieneś obliczyć ich sumę na podstawie twojej obecnej wagi, płci i aktywności fizycznej. Pracownik biurowy z niską aktywnością fizyczną może potrzebować tylko 1600 kcal dziennie. Kobieta trenująca intensywnie 3 razy w tygodniu będzie potrzebować przykładowo 2500 kcal.

Jeśli chcesz zdrowo schudnąć, zmniejsz spożywane kalorie o 15% – 20%. Tyle powinno wystarczyć, by tracić nadmiarowe kilogramy.

 Jeśli jednak natknąłeś się na dietę polegającą na spożywaniu 1000 kcal, gwałtownej redukcji tłuszczu i węglowodanów, to nie powinieneś jej stosować. Diety oparte o głodówkę nie są zdrowe. 

Niestety, gwałtowne zredukowanie dziennego spożycia kalorii sprawia, że organizm wpada w tryb oszczędzania zasobów. Jest to dla niego sygnał, że zasoby jedzenia się skończyły. W tym przypadku zmniejsza on zużycie kalorii i niestety zaczyna magazynować jeszcze więcej tłuszczu. Po zakończeniu takiej diety szybko pojawi się efekt jojo. Organizm przybierze na wadze jeszcze więcej niż przed dietą.

Pij dużo wody.

W prawidłowym odżywianiu zwróć uwagę na spożycie odpowiedniej ilości wody. Bez niej twoje ciało nie będzie prawidłowo funkcjonować. Pij tyle, ile potrzebuje twój organizm. Przyjęło się, że jest to 2 litry dziennie. Najlepsza będzie czysta woda bez dodatku soku. Warto zrezygnować z dużych ilości kawy i herbaty. Nie powinieneś pić bezpośrednio przed posiłkiem z uwagi na rozcieńczenie kwasu żołądkowego.

Gdy poczujesz napad głodu, w pierwszej kolejności sięgnij po wodę.

Może zdarzyć się, że mózg myli głód z pragnieniem. Jeśli nieprzyjemne uczucie minęło, to jedzenie możesz odłożyć w czasie.

Wyrób sobie nawyk prawidłowego odżywiania.

Jak twierdzą specjaliści z  zakresu psychologii, aby rozwinąć nawyk, należy pracować nad nim przez 3 tygodnie. W tym celu z pewnością przydadzą ci się poniższe wskazówki .

  • Pomyśl o celu twojej zdrowej diety. Cel każdej osoby będzie on trochę inny. Możesz chcieć być zdrowszym albo możesz postanowić zgubić nieco kilogramów. Konkretny cel pozwoli ci dążyć do niego pomimo trudności.
  • Możesz zainstalować aplikację na swoim smartfonie, by śledzić spożywane kalorie. Innym sposobem może być śledzenie kalorii online, ale jeśli wolisz tradycyjne sposoby, to możesz prowadzić notatnik, w którym będziesz także zapisywał ilość wypijanej wody. To świetne narzędzie do analizy i poprawy niedociągnięć w diecie.
  • Przyzwyczajaj się do wprowadzenia nowości do swojej diety. Nie wdrażaj gwałtownie nowych ograniczeń, ze względu na ryzyko niepowodzenia.
  • Dbaj o różnorodność gotowanych potraw. Wyklucz monotonię z posiłków, gotuj zdrowo, ale i smacznie.
  • Lepiej jeść w domu. Trudno będzie ci kontrolować ilość kalorii i składników odżywczych w gotowych daniach jedzonych poza domem. Niestety z powodu przyzwyczajenia „jedzenia na mieście” istnieje ryzyko przejedzenia się.
  • Do sklepu nigdy nie chodź głodnym. Wtedy uchronisz się przed nadmiarowymi zakupami.
Zdrowa żywność ma olbrzymi wpływ na twoje zdrowie i samopoczucie! W ciągu kilku miesięcy od zmiany nawyków z pewnością zauważysz pozytywny wynik. Powodzenia!

Autor

  • Mieszkaniec Poznania, absolwent wydziału prawa i administracji. Miłośnik kotów i literatury rosyjskiej. Bardzo lubi spotkania z ludźmi, publicznie przemówienia oraz naukę. Przez swojego bloga chciałby pomóc swoim czytelników w podejmowaniu lepszych decyzji.

One Comment

  1. Clifford Clifford

    Najważniejsze oprócz odpowiedniej diety jest prowadzenie zdrowego stylu życia. Dużo biegam, gram w siatkówkę i dzięki temu cieszę się zdrowiem i nic mi nie dolega.

Dodaj komentarz